WCAG 2.0

WCAG 2.0

Weblider > Usługi > WCAG 2.0

Strony internetowe z ułatwionym dostępem do treści: nie tylko dla osób niepełnosprawnych

Oferujemy dostosowanie stron klientów do głównych wymagań WCAG 2.0 obejmujących ułatwienia w korzystaniu ze stron internetowych. Zgodność stron internetowych z wytycznymi WCAG jest wymagana prawnie m.in. od jednostek administracyjnych i edukacyjnych (urzędy, szkoły, biblioteki etc.).

Dostosowanie strony pod kątem WCAG  jest dobrym rozwiązaniem również dla firm i instytucji nieobjętych tym obowiązkiem, ponieważ zwiększa grono potencjalnych odbiorców strony, ulepsza konstrukcję samej strony i treści na niej zawartych oraz ułatwia jej przeglądanie. Pomocna jest w szczególności możliwość zwiększenia czcionek, polepszenia kontrastu lub zablokowania obrazków (docenią to szczególnie osoby ze słabym połączeniem z internetem).

W powszechnym rozumieniu WCAG jest wprowadzany pod kątem osób niepełnosprawnych, jednak jest to krzywdzące zawężenie. Strona internetowa zgodna z WCAG staje się co prawda dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, ale na udogodnieniach korzystają wszyscy użytkownicy strony: powiększenie czcionki przyda się każdemu, szczególnie jeśli czytamy treści na stronie na niewielkim wyświetlaczu, albo nie chcemy dodatkowo przemęczać oczu po wielu godzinach pracy przy komputerze

Wprowadzenie zgodności z WCAG 2.0 nie wymaga pisania strony od nowa – w większości wypadków istnieje możliwość przebudowania obecnego kodu strony, co znacznie obniża koszt dostosowania.

Strona internetowa zgodna z WCAG 2.0

Przykład strony dostosowanej do wymagań WCAG 2.0: