co-to-jest-panel-administracyjny-cms-czy-kazda-strona-powinna-miec-cms

Co to jest panel administracyjny CMS? Czy każda strona powinna mieć CMS?

Opublikowane przez w Strony www.

Wordpress logo sygnetCo to jest panel administracyjny?

Panel administracyjny to narzędzie służące do samodzielnego zarządzania treścią, występujące na stronach internetowych opartych o tzw. CMS (Content Management System), czyli System Zarządzania Treścią. Dzięki niemu użytkownik może w łatwy sposób edytować treści na stronie:

 • tworzyć i edytować teksty
 • dodawać / usuwać / zmieniać zdjęcia
 • aktualizować ceny w ofercie
 • redagować aktualności na stronie
 • i wiele więcej

Wachlarz możliwości zależy tylko od tego, jak strona została zaprojektowana i które jej elementy udostępniono do edycji z poziomu panelu administracyjnego.

Czy każda strona ma CMS?

Patrząc na ogrom możliwości jakie daje strona www oparta o CMS wydawałoby się, że wszystkie strony w internecie powinny być zbudowane w taki sposób. Niestety tak nie jest. Nadal tworzy się strony bez wsparcia dla systemu zarządzania treścią. Powód? Oszczędność czasu i pieniędzy, czasami brak niezbędnych kompetencji, a czasami prosty bilans zysków i strat.

Jeśli strona internetowa pełni funkcję internetowej wizytówki, czyli zawiera małą ilość informacji, np. dane kontaktowe, zdjęcie i krótki opis danej osoby lub krótką prezentację firmy, której usługi są niezmienne na przestrzeni lat (np. strona internetowa fachowca: hydraulika, gazownika lub kominiarza) to może być zasadne napisanie jej bez wsparcia dla CMS. Taka strona z założenia nie będzie często aktualizowana, więc sporadyczne zmiany wprowadzane raz na rok mogą zostać wykonane przez znającego się na tym informatyka, za stosowną opłatą.

Kiedy warto zainwestować w CMS?

Jest to jednak rozwiązanie bardzo prowizoryczne i mocno budżetowe. Strona bez CMS faktycznie będzie tańsza, ale należy się zastanowić się nad kilkoma rzeczami:

 1. Czy po kilku/kilkunastu odpłatnych zmianach nie okaże się, że wydaliśmy na nią więcej niż na stronę z CMS’em, który zaoszczędziłby nam dalszych wydatków?
 2. Czy rzadko aktualizowana strona ma sens? Jeśli na polu naszej działalności operuje jakakolwiek konkurencja, to trzeba się liczyć z tym, że będą oni mieli lepszą od nas pozycję w wyszukiwarce jeśli będą aktualizować treści na swojej stronie, a my nie będziemy tego robić.
 3. Czy na prawdę nie mamy nic do przekazania internautom/klientom? Oferta może być niezmienna, ale dodawana od czasu do czasu promocja lub specjalna czasowa zniżka wpłynie pozytywnie na aktywność naszych klientów. Również wrzucane z okazji świąt życzenia lub podsumowania naszej dotychczasowej działalności budują pozytywny wizerunek w oczach klientów.
 4. Jeśli portfolio naszych realizacji się powiększa, to dlaczego nie chwalić się nim w internecie i nie budować wizerunku dynamicznej firmy?

Granica opłacalności w przypadku inwestowania w CMS potrafi być cienka i trudna do ustalenia. Prowadząc micro działalność, np. jednoosobowe biuro rachunkowe, może się wydawać, że CMS to przerost formy nad treścią i CMS będzie nam niepotrzebny. Ale zawsze należy spojrzeć na temat z innej perspektywy. To, że konkurencja ma proste strony z krótką informacją o zakresie usług oznacza tylko tyle, że my możemy stworzyć stronę bardziej rozbudowaną, na której zamieścimy wzory przydatnych pism, będziemy na bieżąco informować i przypominać o zmianach w przepisach, będziemy chwalić się każdym nowym klientem budując swoje portfolio oraz raz na jakiś czas wrzucimy krótki poradnik dla firm. Dzięki temu szybko zyskamy przewagę nad konkurencją wyprzedzając ją w wynikach wyszukiwania i w poziomie zaangażowania internautów na naszej stronie.

Co jeśli nie mamy czasu na aktualizowanie własnej strony?

Wszystko pięknie, aktualizowana strona na pewno wyróżni się na tle konkurencji, zyska lepszą pozycję w wyszukiwarce, więc ściągnie większą ilość klientów. Problemem jest znalezienie czasu do tworzenie takich wpisów, prawda? Nie jesteśmy blogerami, nie mamy całego dnia na tworzenie treści a darmo.

Wszystko to prawda, ale nikt nie zabrania linkowania do większych serwisów, które zajmują się tworzeniem tego typu treści. To, co my musimy zrobić to napisać wstęp i umieścić odnośnik do pełnego materiału. Przy wykorzystaniu CMS zajmie nam to 10-15 minut. Efekty nie będą widoczne od następnego dnia, ale jest to skromna inwestycja czasu, która w przyszłości przyniesie korzyści.

Rodzaje CMSów, czyli jaki CMS wybrać?

Treści na stronie z CMS są edytowalne po zalogowaniu się na specjalną podstronę z panelem administracyjnym. Wygląd takiego panelu zależy od tego, na jakim CMS’sie została zbudowana strona. Na rynku istnieje kilka popularnych systemów CMS oraz niezliczona grupa autorskich systemów: czasami pisanych od podstaw, czasami mocno  modyfikowanych wersji popularnych CMSów. Czy to ważne jaki system wybierzemy? Zdecydowanie tak! Wybór jednak zależy od potrzeb. Dla zdecydowanej większości stron najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jednego z dużych, popularnych CMSów. Powodów jest kilka:

 • są one uniwersalne, więc dobrze dopasują się do większości storn
 • są popularne, więc istnieje duża liczba dodatków (darmowych i płatnych)
 • są popularne (ponownie…), więc wiele osób potrafi je obsługiwać. Nie jesteśmy więc zdani na łaskę osoby, która zrobiła nam stronę: modyfikacje i serwis możemy przeprowadzać w innych firmach
 • są od dawna na rynku, więc są już dopracowane, stabilne i bezpieczne. Autorskie CMSy często cierpią na „choroby wieku dziecięcego”

Nie można jednak powiedzieć, że tylko popularne systemy CMS są warte uwagi. W przypadku bardzo specyficznych stron, które wymagają indywidualnych mechanizmów działania, lepszym rozwiązaniem może się okazać CMS uszyty „na wymiar”. Przykładem będą teatry z systemami rezerwacji i sprzedaży miejsc, strony oferujące bogate opcje konfiguracji usług lub produktów i wszystkie działalności, które opierają się na bardzo zaawansowanym operowaniu informacjami. Warto jednak się zastanowić, czy nie lepiej zbudować stronę w oparciu o popularny CMS i dopisać do niego nawet bardzo rozbudowane modyfikacje, które wprowadzą niezbędną funkcjonalność.

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych systemów CMS, które cieszą się największą liczbą użytkowników, dodatków i stron na nich zbudowanych:

Wordpress logo WordPress
Drupla logo Drupal
Joomla logo Joomla
ModX logo ModX
Concrete logo Concrete
X3 logo X3

 

Z pośród wymienionych niekwestionowanym liderem pod kątem ilości stron na nim opartych jest WordPress

Edytowanie treści w CMS

CMS wydaje się kuszącą opcją, ale co z edycją treści? Czy obsługa panelu administracyjnego jest trudna? Nie. Nie trzeba mieć żadnej zaawansowanej wiedzy informatycznej, żeby obsługiwać panel CMS – wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Redagowanie tekstów jest bardzo podobne do obsługi Worda: mamy ikonki do pogrubiania tekstu, wypunktowania, wyrównywania itd. Możemy łatwo dodawać obrazki, odpowiednio umiejscawiać je względem tekstu i dodawać odnośniki. Wszystko to z podglądem treści, która wygląda dosyć podobnie do tego, co zobaczymy po zapisaniu zmian na stronie. Każdy, kto kiedykolwiek wystawił np. aukcję na Allegro bez problemu poradzi sobie z obsługą CMSa.

 

Panel administracyjny CMS - WordPress

Podgląd panelu administracyjnego, w którym był edytowany niniejszy artykuł

Należy jednak pamiętać, że CMS to nie jest magiczny generator stron internetowych. Panel administracyjny pozwala nam zarządzać TREŚCIĄ, ale nie pozwala na drastyczne modyfikowanie struktury i wyglądu strony. Do tego nadal potrzebujemy profesjonalistów, który stworzą nam „ramy” naszej strony, czyli zaplanują jej rozkład, szatę graficzną, styl – i wszystko to zaprogramują łącząc wygląd strony z CMSem. My będziemy mogli tworzyć zawartość – profesjonaliści stworzą strukturę.

Wady CMSów

Czy systemy zarządzania treścią mają jakieś wady? Zasadniczo nie. Za wadę można by uznać dodatkowy koszt tworzenia strony, jednak ciężko narzekać na wyższą cenę, jeśli otrzymujemy w zamian wartościowe narzędzie. Obecność CMS nie ogranicza tego, żeby strona była responsywna, albo działała na telefonach. Nie wpływa negatywnie na jej pozycję w Google – wręcz przeciwnie, poprawia pozycjonowanie dzięki automatycznemu tworzeniu „czystego” kodu. Jeśli strona musi być wielojęzyczna, to systemy CMS również pozwalają na zarządzanie treścią w wielu językach.

Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do stosowania CMSów.